על הטופוגרפיה הסמויה של הנפש: קריאה ב”סיפור פשוט”

סדרת הרצאות מקוונות חדשה עם ד״ר דינה ברדיצ׳בסקי

יום א'
כ"ב בסיון תשפ"ג
11.6.2023
18:00
עם

ד״ר דינה ברדיצ׳בסקי

בית עגנון
להרשמה

הרומן “סיפור פשוט”, שראה אור בשנת 1935 ריתק מעת הופעתו את מבקריו בגלל חידת מקומו של ה”עולם” המתואר בו. מצד אחד, “סיפור פשוט” מפליא אותנו בריאליזם שבו, בחיות ההיסטורית של טיפוסיו, על מנהגיהם, מחשבותיהם ולשונם. מצד שני, עולמו הסיפור מאותת לנו בכל עמוד שה”עולם” שלו, איננו העולם שלנו אלא עולם אחר, הטומן בחובו איזה סוד ומפתה להציץ דרכו אל טופוגרפיה הסמויה של הנפש. בשלושת מפגשי הסדרה נעסוק בחידת המרחבים של דמויות המפתח של הרומן, צירל, בלומה והירשל, ובצוהר הנפתח דרכם אל עולמות אחרים.

מפגשי הסדרה:

יום ראשון כ״ב בסיוון, 11.6 | מפגש ראשון: חנותה של צירל
נכיר את דמותה של צירל, המזוהה באורח סימבולי עם העיירה כולה, מנהגיה ודרכיה. ננסה לחשוף טפח מהנפש החבויה בין הררי החשבונות של בת-הסוחרים, האישה-האם.

יום ראשון כ״ט בסיוון, 18.6 | מפגש שני: חדרה של בלומה
חדריה של בלומה הם תמיד חדרים צדדיים. ילדת-חוץ זו מפציעה בחיי הנער הירשל רק לרגע ומנודה במהרה שנית אל הסְפָר – סְפָר העיירה, הספָר של הקהילה, הספָר של הנפש. הצצה אל החדרים של בלומה מעוררת אותנו לתהות לרגעים אם הייתה שם בכלל או שמא חלמו אותה. במפגש נשאל מי היא בלומה ומדוע היא מושכת את הנפש החוצה, אל חדרים צדדיים?

יום ראשון ו׳ בתמוז, 25.6 | מפגש שלישי: יערו של הירשל
בין הבית לבין השממה, בפאתי העיירה, משתרע היער המקיף את ביתה של בלומה. הוא מפתה אליו את הנער המאוהב, בצאתו מילדות לבגרות, מבית אל חוץ. מה טומן היער לנפש, אילו קולות היא שומעת שם והאם יִמצֵא בו המפתח לשער הנעול?

 

ההשתתפות בכל אחת מההרצאות כרוכה בתשלום סמלי של 20 ש״ח. מומלץ להירשם הראש לכל הסדרה.

  • מחיר: 60.00 ₪
  • 0.00 ₪
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
×
×
×