תקצר היריעה: על אמנות הסיפור הקצר

סדרת הרצאות מקוונות חדשה

יום ב'
ה' בתמוז תשפ"ב
4.7.2022
18:00
בית עגנון

״אצילות התנועה של הקרחון נובעת רק מכך ששמינית ממנו נמצא מעל המים״ כתב פעם הסופר, אמן הסיפור הקצר, ארנסט המינגווי. כמו בדימוי הקרחון, מאפשר הסיפור הקצר לדמיין חיים ועולם המשתרעים הרבה מעבר למילים הכתובות. בניגוד לרומן הארוך, המתיימר לעתים להעמיד מקבילה ספרותית גרנדיוזית לחיים שלמים ומורכבים, למד הסיפור הקצר מן השירה את מידת הענווה ואת אמנות הרמיזה והדממה. באופן פרדוקסלי, לעתים התחושה למקרא סיפור קצר היא של מפגש במאורע עצום, אינסופי כמעט, יותר מאשר למקרא רומן רב-מלל ופרטים.

ש״י עגנון, פרנץ קפקא, אליס מונרו, עמליה כהנא כרמון, דבורה בארון, ויליאם פוקנר, אונורה דה בלזק, גוגול, י”ח ברנר, ביאליק, א.ב. יהושע ועוד רבים וטובים כתבו סיפורים קצרים. לאור זאת, נשאלת השאלה מדוע מעדיפים רוב הקוראים בימינו את הרומן הארוך על הסיפור הקצר. האם קשה יותר לקרוא סיפור קצר מאשר רומן?

בסדרת ההרצאות המקוונות החדשה ״תקצר היריעה״ ננסה להשיב על השאלה הזו דרך קריאה במבחר סיפורים קצרים מרכזיים בספרות העברית והעולמית. מדי שבוע נארח את מיטב המרצים שישוחחו על איכויותיו ומאפייניו של הסיפור הקצר. בין המשתתפים: חיים באר, בלהה בן-אליהו, פרופ׳ גדעון טיקוצקי, ד״ר יחיל צבן, עודד וולקשטיין, פרופ׳ רות פיין, מאיה ערד, ד״ר דינה ברדיצ׳בסקי, טל ניצן, פרופ׳ אדמיאל קוסמן, שי צ׳רקה, מיכל בן-נפתלי ועוד ועוד.

ההשתתפות בהרצאות הסדרה חופשית, בהרשמה מראש. מספר המקומות מוגבל. 

 

 

×
×
×