כל כתבי ש"י עגנון | עד הנה

סיפורים קצרים ונובלות

בספר מקובצים סיפורים קצרים ונובלות, בהם כמה מהסיפורים המוכרים של עגנון דוגמת תהילה ופרנהיים.  רבים מהסיפורים בכרך עוסקים ביהודי גרמניה ובעלייה לארץ ישראל. הסיפורים מתארים עולמות פסיכולוגיים מורכבים ומציגים דילמות שונות של יהודי גרמניה על רקע מלחמת העולם הראשונה והעליות לארץ ישראל.

הסיפור “עד הנה” מתאר את שיטוטיו חסרי הפשר של המספר בעריה של גרמניה, כשהתערערות סדרי חייו, כמו גם המראות והאנשים שהוא פוגש, הם עדות לתהליך התפוררותה של הרקמה החברתית של גרמניה בשל מלחמת העולם הראשונה. שיטוטיו מגיעים לקִצם עם עליית המספר לארץ־ישראל.
הסיפור “תהלה” הוא סיפורה של זקנה צדקת מירושלים, המתרפקת על זיכרון רחוק ועסוקה במעשי צדקה וטיפול בקשישה הצעירה ממנה. במשך העלילה מגלה המספר פרטים על עברה של תהילה שכוללים הסכם אירוסין שבוטל בלי בקשת מחילה, ואת האסונות הנובעים מכך.
“שבועת אמונים” הוא סיפור אהבתם של יעקב רכניץ ושושנה אהרליך, שנשבעו אמונים לפני עלותם ארצה. בסיפור מתחרות שבע נערות על אהבתו של הגיבור בתחרות ריצה על חוף ימה של יפו.
“פרנהיים” הוא סיפורו של חייל השב ממלחמת העולם הראשונה לביתו ומוצא את אשתו בזרועותיו של אחר.
“עידו ועינם” הוא סיפור אפוף סמלים, שבו מתחוללת מעין התמודדות של נציג היהדות המסורתית עם נציג מדע של היהדות המודרנית על השליטה בגמוּלה, המסמלת את שכינת ישראל.

הוצאת שוקן תאריך פרסום: 1952, 1998

תוכן

×
×
×